четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 111
home Хроника

МВР: 166 санкции за брзо возење

МВР: 166 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (16.05.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 166 возачи. Од нив девет возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното. Притоа, 53 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 113 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Коронавирус