вторник, 13. септември 2022. Вести денес: 186
home Хроника

Млад битолчанец поттикнувал омраза и етничка нетрпеливост на Фејсбук

Млад битолчанец поттикнувал омраза и етничка нетрпеливост на Фејсбук

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Р.М.(22) од Битола, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски ситем“.

Тој, на 21.02.2021 по објавен текст на охридски електронски весник, од својот фејсбук профил напишал коментар со кој поттикнувал омраза и етничка нетрпеливост, расна дискриминација и омаловажување.

 

Коронавирус