среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 141
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Хроника

Мигранти од Пакистан и Сирија пронајдени во возило кај Градско

Мигранти од Пакистан и Сирија пронајдени во возило кај Градско

На 21.06.2021 околу 01:30 часот на патот Неготино – Градско, полициски службеници од СВР Велес и Полициската станица за граничен надзор Михајлово дале знак за запирање на патничко возило „бмв“ со штипски регистарски ознаки, но возилото не застанало.

По преземени мерки и пребарување на теренот возилото било пронајдено и во него биле затекнати 13 лица – илегални мигранти (12 од Пакистан и едно од Сирија).

Мигранти биле спроведени во Tранзитен центар „Винојуг“ во Гевгелија. Се работи на расчистување на случајот.

Коронавирус