понеделник, 25. јануари 2021. Вести денес: 25
home Хроника

Маж од Пробиштип доби кривична, полицијата пронајде пушка која ја поседувал без дозвола

Маж од Пробиштип доби кривична, полицијата пронајде пушка која ја поседувал без дозвола

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Пробиштип поднесе кривична пријава против Д.С.(46) од Пробиштип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи“.

На 25.11.2018 година во Пробиштип, од страна на полициски службеници, при преглед на патничко возило, управувано од пријавениот, била пронајдена и одземена ловечка пушка „Zastava“, за која не поседувал соодветна дозвола.

Коронавирус