петок, 24. септември 2021. Вести денес: 126
home Хроника

Маж ќе одговара за „бесправно градење“, откриено е што направил

Маж ќе одговара за „бесправно градење“, откриено е што направил

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Ј.С.(55) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело кривично дело „бесправно градење“.

Во ноември 2020 на подрачјето на с.Маврово, пријавениот без решение за градба изградил потпорни ѕидови, што било констатирано од овластен градежен инспектор при општина Маврово и Ростуше на Записник од инспекциски надзор од 23.11.2020 година.

Потоа, со правосилно решение од 19.03.2021 му било наредено во рок од 15 дена по приемот на решението да ги отстрани потпорните ѕидови.

Коронавирус