четврток, 8. декември 2022. Вести денес: 103
home Хроника

Малолетник изгубил контрола и паднал од мопед во Ченто: Момчето се бори за живот, сопатничката полесно повредена

Малолетник изгубил контрола и паднал од мопед во Ченто: Момчето се бори за живот, сопатничката полесно повредена

На 27.06.2018 година во 23:40 во Скопје, на улицата „Јужноморавски бригади“ 15-годишен малолетник од Скопје управувајќи мопед „Лонгија“  со скопски регистерски таблици изгубил контрола над мопедот, се излизгал со мопедот надвор од коловозот и паднал на тротоар.

Со возило на Итна медицинска помош тој и неговата сопатничка (на иста возраст) биле пренесени во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ каде од страна на лекар на малолетникот му биле констатирани тешки телесни повреди (животно загрозувачки) и бил задржан на понатамошно лекување.

Сопатничката се здобила со телесни повреди и по укажаната лекарска помош била пуштена на домашно лекување.

Извршен бил увид на местото на настанот и се работи на целосно расчистување на случајот.

Qatar 2022