вторник, 1. декември 2020. Вести денес: 203
home Хроника

Македонец загина во Италија

Македонец загина во Италија

Македонски државјанин на возраст од 48 години загинал утрово во сообраќајна несреќа во Костиљоле во провинцијата Асти, јавуваат италијанските медиуми, пренесува 24Инфо.

Нашинецот, кој живеел во Санто Стефано Белбо, со својот автомобил „фиат стило“ утрото одел на работа во Канале. Во еден момент излетал од патот и удрил во ѕидот од дворот на куќа покрај патот.

Според првичните информации, на местото немало траги од сопирање, па „фиатот“ најверојатно не се движел со голема брзина, односно на возачот му се слошило поради што изгубил контрола врз возилото. Автомобилот удрил во ѕидот, но Македонецот немал видливи повреди по телото. Неговото тело било надвор од „фиатот“ па се претпотавува дека излегол од возилото и починал.

Полицијата работи на утврдување на причините за несреќата и причинта за смртта.

Коронавирус