понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 0
home Хроника

Македонец и Србин изнудиле пари од мајка на затвореник- еве ги деталите

Македонец и Србин изнудиле пари од мајка на затвореник- еве ги деталите

Бидејќи од мајката на еден затвореник барале пари за наводно да му помогнат да излезе од затвор, полицијата во Ниш ги привела Д.Ф. од Суботица и Д.К. Македонија, при што добиле кривична пријава.

Според полицијата, уапсени се 50-годишниот Д.Ф и 34-годишниот Д.К под сомнение дека сториле кривично дело измама.

Тие се сомничат дека, на почетокот на октомври годинава, дошле пред куќата на седумдесет и осумгодишна жена од Ниш и рекле дека се пријатели на нејзиниот син кој издржува затворска казна и понудиле помош да излезе од затвор, велат од полицијата.

Полицијата се сомнева дека, откако и дале лажно решение за прекинување на притворот, 78-годишната жена веднаш им дала дел од договорените пари.

Според наредбата на Основното јавно обвинителство во Ниш, на осомничените им е одредена мерка притвор до 48 часа и тие ќе бидат изведени пред обвинител со кривична пријава.