сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 0
home Хроника

Лажел дека работи во ЕВН, па поставил неодобрено електрично броило

Лажел дека работи во ЕВН, па поставил неодобрено електрично броило

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Е.А.(45) од с.Опае, општина Липково, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“ и „фалсификување исправа“.

Пријавениот, од октомври 2020 до 26.02.2021 во куќа сопственост на А.Д.(57) од с.Јажинце, со лажна исправа и со намера противправно да се стекне со имотна корист, го довел во заблуда А.Д. дека е вработен во ЕВН Скопје и во неговата куќа поставил електрично броило кое не било одобрено од Операторот на дистрибутивниот систем.

Коронавирус