четврток, 28. јули 2022. Вести денес: 181
home Хроника

Кумановец осомничен за поседување марихуана и психотропни супстанции

Кумановец осомничен за поседување марихуана и психотропни супстанции

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 22-годишен кумановец за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

-Осомничениот, на три различни локации во Куманово, неовластено заради продажба држел наркотична дрога – марихуана, како и психотропни супстанци метамфетамин и амфетамин. Во две куќи на улицата „Ѓорче Петров“ во Куманово кои ги користел и во гаража во селото Тромеѓа, полицијата пронашла вкупно 856,6 грама марихуана во различни пакувања, семки од растението канабис, 0,48 грама амфетамин, три таблети метафетамин, мешавина од кофеин и парацетамол, дигитални ваги и други предмети со траги од наркотична дрога, информираат од Јавното обвинителство.

Бидејќи постои опасност осомничениот да се даде во бегство или да го повтори делото, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот суд во Куманово доставил предлог за определување мерка притвор кон осомниченото лице​.

Коронавирус