понеделник, 25. септември 2023. Вести денес: 66
home Хроника

Кривични пријави против 7 лица, на Табановце приложиле лажни ПЦР тестови

Кривични пријави против 7 лица, на Табановце приложиле лажни ПЦР тестови

Регионалниот центар за гранични работи Север поднесе кривични пријави против Н.С.(29), Н.Н.(57), С.А.(36), тројцата од Скопје, А.Р.(20), И.Р.(46), двајцата од Тетово, А.М.(27) од Струмица и К.Л.(53) од Гевгелија, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „фалсификување исправа” и „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија”.

На 09.10., 17.10. и 20.10.2021 година на Граничен премин Табановце, пријавените приложиле фалсификувани ПЦР тестови.