понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 157
home Хроника

Кривична пријава за жител на Трубарево, превезувал мигранти

Кривична пријава за жител на Трубарево, превезувал мигранти

Регионалниот центар за граинчни работи Југ поднесе кривична пријава против Д.Б.(35) од село Трубарево, скопско поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“.

Од страна на судија на претходна постапка на Д.Б. му била одредена мерка притвор во траење од 30 дена. На 13.10.2018 година во 22.00 часот на клучката Миравци, полициски службеници пронашле 10 лица-мигранти од Ирак, Aвганистан, Пакистан и Иран во возило „Алфа Ромео“ со скопски регистарски ознаки, управувано од пријавениот. (настанот е објавен во извадок на дневни настани од 14.10).