понеделник, 23. ноември 2020. Вести денес: 132
home Хроника

Кривична пријава за стружанец осомничен за недозволено држење и тргување со оружје

Кривична пријава за стружанец осомничен за недозволено држење и тргување со оружје

Регионалниот центар за гранични работи Запад поднесе кривична пријава против С.В.(41) од Струга поради постоење основи на сомнение за сторенo кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“.

На 06.09.2019 во село Мали Влај, соопшти денеска МВР,  извршиле преглед на патничко возило ,,мерцедес“, управувано од Д.М.(37) од Струга, во кое сопатник бил пријавениот, при што пронашле и одзеле две ловечки пушки, 12 куршуми за ловечка пушка, пиштол ,,црвена застава“ со една рамка и осум куршуми.

Коронавирус