вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 45
home Хроника

Кривична пријава за сопственик на угостителски објект во Тетово поради непочитување на работното време

Кривична пријава за сопственик на угостителски објект во Тетово поради непочитување на работното време

На 24.12.2020 околу 18.30 часот, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода Д.П(28) од Тетово, чиј угостителски објект во Тетово работел по дозволеното време и во објектот престојувале гости.

Д.П. бил задржан во Полициската станица Тетово, објектот е времено затворен, а по расчистување и документирање на случајот, против истиот ќе биде изготвен поднесок по член 206 од Кривичниот законик, поради сомннение дека сторил кривично дело„непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“.

Коронавирус