петок, 13. мај 2022. Вести денес: 178
home Хроника

Кривична пријава за градоначалникот на Охрид

Кривична пријава за градоначалникот на Охрид

Кривична пријава за непостапување според здравствените прописи за време на епидемија заработи Кирил Пецаков.

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија”, СВР Охрид до надлежното обвинителство поднесе кривична пријава против К.П.(37) и А.К.(37), двајцата од Охрид.

Пријавените, на 19.01.2022 година се тестирале за дијагностицирање на Корона вирус и, наместо во самоизолација, согласно одлуките за превентивни препораки за заштита на здравјето на населението од заразната болест, истиот ден, присуствувале на јавната верска манифестација по повод верскиот празник „Богојавление- Водици 2022 година“ одржана во Охрид.

Коронавирус