петок, 5. март 2021. Вести денес: 165
home Хроника

Кривична пријава за две лица поради поседување на марихуана

Кривична пријава за две лица поради поседување на марихуана

СВР Штип поднесе кривична пријава против А.Ј.(26) од с.Пеширово,светиниколско и Б.П.(23) од Штип поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“.

На 23.09.2020 при вршење на работни задачи од страна на полициски службеници од СВР Штип, околу 22,25 часот , во близина на населба „Три чешми“, при извршен преглед над Б.П. била пронајдена и одземена марихуана, а во 22,30 часот, во с.Ратавица,пробиштипско при извршен преглед над А.Ј. била пронајдена и одземена марихуана. По преземени мерки било утврдено дека на 23.09.2020 во близина на с.Мамутчево, А.Ј. купил дрога, од која дел задржал за себе, а останатата му ја продал на Б.П.

Коронавирус