четврток, 4. јуни 2020. Вести денес: 141
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Хроника

Кривична пријава против едно лице за поседување пиштол без дозвола

Кривична пријава против едно лице за поседување пиштол без дозвола

Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје до Основното јавно обвинителство – Скопје денеска поднесе кривична пријава против лицето Б.А (29) кај кого вчера при извршен преглед полициски слубеници пронашле пиштол што го поседувал без дозвола.

– По претходно добиени оперативни сознанија од страна на полициски службеници од СВР Скопје вчера околу 18 часот во населба Сингелиќ извршен е преглед врз лицето Б.А. При извршениот преглед е пронајдено огнено оружје – пиштол кое тој го поседувал без дозвола, по што бил извршен претрес и во домот каде што престојува лицето.

Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје до ОЈО Скопје против лицето Б.А поднела кривична пријава во брза постапка за кривично дело по член 396 од кривичниот законик „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи“.

Коронавирус