понеделник, 23. ноември 2020. Вести денес: 152
home Хроника

Кривична пријава против едно лице од Зајас за непостапување според здравствените прописи

Кривична пријава против едно лице од Зајас за непостапување според здравствените прописи

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, ОВР Кичево поднесе кривична пријава против М.М.(46) од кичевското село Зајас, информира портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски.

– При контрола извршена на 17 октомври 2020 година, полициските службеници не го пронашле пријавениот во неговиот дом со што, ја прекршил Уредбата со законска сила за заштита на населението од заразни болести, објасни Димоски. (МИА)

Коронавирус