сабота, 30. септември 2023. Вести денес: 7
home Хроника

Криела хероин во кутија од цигари, кумановка доби притвор

Криела хероин во кутија од цигари, кумановка доби притвор

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување на истражна постапка и поднесе Предлог за определување на мерка притвор против 38 годишна кумановка, поради постоење на основано сомнение дeка го сторила кривичнoто делo – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик.

Осомничената на 4.12.2021 година, околу 12:00 часот, во својот дом во Куманово, неовластено заради продажба држела наркотична дрога – хероин во вкупна маса 4,31 грама. Откако претходно ја набавила наркотичната дрога од засега непознато лице, таа дрогата замотана во полиетиленско пакување ја скрила во кутија од цигари  ставена на тераса, на прозорот од дневната соба.

При претресот службените лица пронашле и  дигитална вага.

Судијата на претходна постапка при Основен суд Куманово го прифати предлогот на обвинителството и ја определи предложената мерка притвор во траење од 30 дена.