недела, 13. јуни 2021. Вести денес: 37
home Хроника

Косовски државјанин обвинет за употреба на лажни документи

Косовски државјанин обвинет за употреба на лажни документи

Против 20-годишен косовски државјанин Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог за кривично дело – Фалсификување исправа од член 378 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

Како што соопшти Јавното обвинителство, на 12 ноември, на Меѓународниот аеродром Скопје, при пасошка контрола, обвинетиот употребил лажен словенечки пасош и лажна словенечка лична карта. Иако знаел дека документите се лажни и несоодветни на оригиналните примероци, тој ги употребил како вистински при обидот за излез од државава.​

ЕУРО 2020

Македонија