понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 0
home Хроника

„Ќе останете без работа ако гласате за таа партија“ – четири лица од Кочани добивале закани

„Ќе останете без работа ако гласате за таа партија“ – четири лица од Кочани добивале закани

ОВР Кочани до надлежното ОЈО Кочани поднесе кривична пријава против Р.А. (54) и Б.Ш. (46) од Кочани поради основано сомнение дека сториле кривични дела “повреда на слободата на определување на гласачите” по чл. 160 ст.1 в.в.член 19 од КЗ.

По претходна пријава, преземени се мерки од страна на полициски службеници од ОВР Кочани за расчистување на случајот.

Утврдено е дека во периодот од 08.10.2021 до 15.10.2021 година во повеќе наврати Р.А. и Б.Ш. со намера да ги спречат да си го извршат избирачко право, им се заканувале на А.Д., С. Д., А.И. и З.М., сите од Кочани дека ќе бидат избркани од работа и ќе им бидат одземени други права доколку излезат на гласање и гласаат за партијата чии симпатизери се.

Осомничените лица се пронајдени и повикани во ОВР Кочани, извршени се консултации со Дежурен ОЈО Кочани и против двајцата е поднесена кривична пријава до ОЈО Кочани.