сабота, 25. јуни 2022. Вести денес: 116
home Хроника

Ќе одговара за пренесување заразна болест – наместо да седи во изолација си шетал во Тетово

Ќе одговара за пренесување заразна болест – наместо да седи во изолација си шетал во Тетово

СВР Тетово поднесе кривична пријава против М.Ш.(24) од Тетово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „пренесување заразна болест“.

На 06.04.2022, полициски службеници извршиле контрола и не го пронашле пријавениот во својот дом, со што постапил спротивно на решението за изолација од Државниот санитарен и здравствен инспекторат.

Коронавирус