понеделник, 25. јануари 2021. Вести денес: 67
home Хроника

Казни од по 1.000 евра за тројца кумановци и четворица кратовци, го прекршиле полицискиот час

Казни од по 1.000 евра за тројца кумановци и четворица кратовци, го прекршиле полицискиот час

Основното јавно обвинителство Куманово поднесе предлози за издавање парични казнени против седум лица за прекршување на полицискиот час.

– Тројца од нив се движеле пеш или со возило во Куманово, за време додека во сила бил полицискиот час односно во сила биле прописите и наредбите со кои се определуваат мерки за сузбивање или спречување на заразната болест Ковид– 19. Четворица обвинети се движеле низ Кратово и со тоа постапиле спротивно на Одлуката за забрана и посебен режим на движeње на територијата на Република Северна Македонија, информираат од ОЈО.

За стореното кривично дело, јавен обвинител на судот му предложил да изрече парична казна за обвинетите во висина од по 100 дневни глоби, при што висината на една дневна глоба да биде определена на износ од 10 евра во денарска противвредност.​

Сите се обвинети за кривично дело – непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Коронавирус