понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 141
home Хроника

КАЗНИ НА СИТЕ СТРАНИ: Полицијата санкционираше 263 возачи за брзо возење!

КАЗНИ НА СИТЕ СТРАНИ: Полицијата санкционираше 263 возачи за брзо возење!

Во текот на вчерашниот ден (27.09.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 263 возачи. Од нив, 22 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а осум возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 101 возач ја пречекорил брзината во населено место, а 162 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Локални избори 2021