понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 156
home Хроника

Казнети 92 возачи кои што управувале под дејство на алкохол

Казнети 92 возачи кои што управувале под дејство на алкохол

Синоќа (25/26.06.2021) од 22.00 часот до 02.00 часот Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање на возачи кои управуваат возило под дејство на алкохол, при што санкционирани се 92 возачи.

Тие се веднаш исклучени од сообраќај и изречени им се соодветни санкции. Најголем број на возачи кои управувале возило под дејство на алкохол имало во Скопје-19, СВР Битола-15, СВР Штип-15…

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Коронавирус