среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 10
home Хроника

Казнети 193 возачи на мотоцикли на територијата на цела Македонија

Казнети 193 возачи на мотоцикли на територијата на цела Македонија

Во текот на вчерашниот ден (14.07.2021) спроведена е  зајакната акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање на прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 193 возачи.

Од нив, 122 возачи не користеле заштитна кацига за време на возење, 40 возеле без возачка дозвола, три мотоцикли се одземени поради истечена сообраќајна дозвола и предизвикување голема бучава а санкционирани се и други прекршоци.

-Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, велат од МВР.

Локални избори 2021