понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 69
home Хроника

Казнени налози за две лица од Штип за непочитување на полицискиот час

Казнени налози за две лица од Штип за непочитување на полицискиот час

Oсновното јавно обвинителство Штип поднесе предлози за издавање казнени налози против две лица кои во одделни кривично-правни настани го сториле кривичното дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

За стореното кривично дело обвинителството му предложило на судот на секој од обвинетите да им изрече парични казни од по 50 дневни глоби, секоја од нив во висина од 10 евра во денарска противвредност​.

Обвинетите, како што соопшти Јавното обвинителство, пеш или со возила се движеле низ градот, во временски период кога во сила бил полицискиот час, со што не ги почитувале донесените одлуки на Владата за спречување на ширењето на заразната болест предизвикана од коронавирусот.

Коронавирус