сабота, 24. август 2019. Вести денес: 60
home Хроника

Кавадаречките пожарникари спречија катастрофа: Се случи како на филм, им аплаудиравме за храброста!

Кавадаречките пожарникари спречија катастрофа: Се случи како на филм, им аплаудиравме за храброста!

Брзата и професионална интервенција на кавадаречките пожарникари утрината околу два часот спречи катастрофа од голем размер, кога во куќа во близина на Основното Училиште Димката Ангелов – Габерот избувнал пожар, објавува Фокус.

Се уште се утврдува причината за пожарот, кој според очевидци на местото на настанот започнал да се шири со страотна брзина.

-Огнените пламени се ширеа многу бргу, се се одвиваше како на филм. Куќата се наоѓа на незгодно место, има многу други куќи околу неа, сите кои бевме сведоци на настанот стравувавме дека пожарот може да ги зафати и околните објекти. Луѓето испаничени, ние кои случајно се затекнавме таму не знаевме што да правиме и како да помогнеме – раскажаа очевидци на настанот за ,,Фокус”.

Целата вест можете да ја прочитате на Фокус ТУКА.