сабота, 19. јануари 2019. Вести денес: 68
home Хроника

Кавадарчанец измамен: Плаќал за работа во Германија на измамник од Неготино

Кавадарчанец измамен: Плаќал за работа во Германија на измамник од Неготино

Кавадарчанец пријавил измама, платил најмалку 300 евра за да му обезбедат работа во Германија, а работа не добил. Оваа информација за МИА ја потврди Димитар Каракулев, инспектор за превенција при кавадаречката полиција.

– На 14.05.2018 година во Полициска станица Кавадарци, Ф.Н. (54) од Кавадарци пријавил дека бил измамен од лице од Неготино. Пријавителот по даден оглас за вработување на Интернет, стапил во контакт со измамникот кој се преставил дека е менаџер во агенција која посредува за вработување во странство. Со тоа го довел во заблуда Ф.Н. кој во неколку наврати на жиро сметка му исплатил 18,530 денари. При уплакање на следната рата од Ф.Н. во банка во Скопје, од страна на шалтерскиот работник му било сигнализирано дека лицето на која што жиро сметка ги уплаќа парите е познат измамник, појаснува Каракулев.

Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.