сабота, 23. септември 2023. Вести денес: 48
home Хроника

Камион се заби во автобус на ЈСП, повредени 5 лица (ФОТО+ВИДЕО)

Камион се заби во автобус на ЈСП, повредени 5 лица (ФОТО+ВИДЕО)
мкд.мк

Камион со струмички регистерски ознаки удри дирекно во автобус на Јавното сообраќјано претпријатие Скопје. На снимката до која дојде МКД.мк се гледа како автобусот застанува на автобуска постројка кај населбата Дрма и во еден момент товарно моторно возило “Застава” со голема брзина удира во автобусот.

Сообраќајката е пријавена и во МВР од каде информираат дека со телесни повреди се здобиле пет лица.

„Вчера околу 12,20 часот било пријавено дека на регионалниот пат Скопје– Велес кај населбата Дрма се случила сообраќајна незгода помеѓу товарно моторно возило “Застава” со струмички регистарски ознаки управувано од А.Р.(27) од Струмица и автобус “Јутонг” со скопски регистарски ознаки управувано од И.Ц.(28) од Скопје. Во незгодата со телесни повреди се здобиле двајцата возачи како и патниците во автобусот Ф.Ц.(29), К.Т.(36) и П.А.(18) сите од Скопје по што со возило на Итна медицинска помош биле пренесени во Градската општа болница “Свети Наум Охридски” за укажување на лекарска помош. Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од СВР Скопје“, соопштуваа од МВР.