вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 44
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Хроника

Кај село Смоквица пронајдени 50 мигранти во товарно возило „Ивеко“

Кај село Смоквица пронајдени 50 мигранти во товарно возило „Ивеко“

На автопатот Гевгелија – Скопје во близина на село Смоквица, вчера во 11.00 часот, полициски службеници  во товарно возило „Ивеко“ со скопски регистарски ознаки пронашле 50 мигранти од Пакистан и од Авганистан, од кои четири се деца.

Од МВР во соопштението денеска појаснуваат дека полициските службеници дале знак за запирање на товарното возило „Ивеко“ по што возачот го запрел возилото 50 метри после патролата и избегал од лице место.

– При контрола над возилото, во просторот за товар, биле пронајдени 50  мигранти од Пакистан и Авганистан, од кои четири се деца. Мигрантите се однесени во Прифатниот транзитен центар Гевгелија за понатамошна постапка. Се преземаат мерки за пронаоѓање на возачот и за целосно расчистување на случајот, стои во соопштението од МВР.