четврток, 21. јануари 2021. Вести денес: 0
home Хроника

Извадил лажна дозвола за движење за време на полицискиот час, па зажалил за тоа- еве со каква казна се соочува

Извадил лажна дозвола за движење за време на полицискиот час, па зажалил за тоа- еве со каква казна се соочува

Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против Ш.М.(35), поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

Пријавениот, во својство на управител на кафе бар, во период на вонредна состојба и одлука за забрана и посебен режим на движење на територијата на цела држава, си издал „дозвола за движење на вработен“ во која навел дека ја издава заради менаџирање на објектот, а за кој е во важност забрана за работа. На 16.04.2020 во 23.30 часот, за време на забрана за движење, на влез во село Арачиново, соопштија денеска од МВР,пријавениот бил сопрен од полициски службеници, при што на увид ја приложил лажно изработената дозвола.

Коронавирус