вторник, 6. декември 2022. Вести денес: 78
home Хроника

Испукал со пушката и го повредил пријателот ловџија

Испукал со пушката и го повредил пријателот ловџија

На 26.12.2020 во 07,00 часот во СВР Битола било пријавено дека во атар на с.Лева Река, ресенско, кај место викано „Честак“, Д.Ф.(36) од Ресен, и Х.Т.(30) од с.Крушје, отишле на лов, при што во еден момент Д.Ф. испукал еден патрон со кој го погодил Х.Т., информира МВР.

Х.Т.  бил пренесен во Клиничка болница Битола за укажување на лекарска помош. На местото на настанот била пронајдена ловечка пушка „Бајкал“ кал.12х70мм.

Извршен е увид на местото на настанот и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Qatar 2022