четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 171
home Хроника

Хорор во Пробиштип: Се обидел да силува тинејџерка откако претходно и се заканувал по СМС

Хорор во Пробиштип: Се обидел да силува тинејџерка откако претходно и се заканувал по СМС
Cellphone, selective focus, canon 1Ds mark III

Четириесет годишниот Д.Н. од Пробиштип е осомничен дека вчера утрото се обидел да ја силува 18 годишната штипјанка К.Д.

Од полицијата информираат дека мажот преку СМС пораки и се заканувал на К.Д. дека, доколку не дојде кај него, ќе оди кај нејзините родители и ќе и направи сериозни проблеми.

-После тоа, таа отишла кај него и Д.Н. се обидел со сила да ја натера да имаат сексуален однос.  Тој и ја удрил главата во ѕид нанесувајќи и неколку удари со тупаници во пределот на главата и телото, но К.Д. успеала да  побегне. Од страна на лекар бил извршен преглед над К.Д., констатирани и се телесни повреди. Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Штип. Д.Н. бил приведен и задржан во СВР Штип  за понатамошна постапка, информираат од МВР.

По целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесена кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „силување во обид“, казниво по член 186 во врска со член 19 од Кривичниот законик на Република Македонија.

Коронавирус