четврток, 21. јануари 2021. Вести денес: 0
home Хроника

Гостиварското обвинителство поведе постапка за две лица​

Гостиварското обвинителство поведе постапка за две лица​

Гостиварското обвинителство поведе постапка за две лица​. Обвинетите во одделни кривично правни настани го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Како што соопшти Јавното обвинителство, обвинетите не ги почитувале мерките и одлуките за забрана на движење на населението, па за време на полицискиот час без дозвола, пеш или со возило се движеле низ градот.

За обвинетите обвинителството со предлозите за издавање казнени налози побара од судот да им изрече парични казни во износ од по 100 дневни глоби.

Коронавирус