среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 17
АКТУЕЛНО

Активни над 20.800 случаи на коронавирус

home Хроника

Гостиварец загина во сообраќајка во Албанија

Гостиварец загина во сообраќајка во Албанија
илустрација

Шеесетгодишен мотоциклист од Гостивар го загуби животот во соообраќајна несреќа во Албанија.

Несреќата се случила на патниот правец Прењас – Либражд кај местото викано Мостот на Буштрица, во близина на граничниот премин Ќафасан на албанско-македонската граница.

– Македонскиот државјанин Зирди Хасани (60) од Гостивар кој патувал со мотоцикл излетал од патот, при што се здобил со тешки повреди. Случајни минувачи веднаш го транспортирале до болницата во Либражд но, за жал, лекарите само контатирале смрт. Истрагата треба да ги потврди причините за несреќата, се наведува во соопштението на  полицијата.

Според првичните сознанија, сега починатиот Хасани возел со голема брзина, а поради влажниот коловоз од обилните дождови, тој се зализгал и удрил во заштитните браници на патот.

МИА

Коронавирус