среда, 8. декември 2021. Вести денес: 75
home Хроника

Фрчат казни на сите страни – еве колку возачи биле казнети во текот на вчерашниот ден

Фрчат казни на сите страни – еве колку возачи биле казнети во текот на вчерашниот ден

Во текот на вчерашниот ден (07.08.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 424 возачи.

Од нив, 40 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а четири возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 225 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 199 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Коронавирус