среда, 14. септември 2022. Вести денес: 57
home Хроника

ФОТО: Во тетовско откриена „фабрика“ за фалсификување пари – еве што друго било пронајдено при претресот

ФОТО: Во тетовско откриена „фабрика“ за фалсификување пари – еве што друго било пронајдено при претресот

Денеска (12.03.2021) во периодот од 10.30 до 11.20 часот, врз основа на судска наредба, полициски службеници на СВР Тетово извршиле претрес во домот и помошни простории на Б.Џ. (44) во тетовска Долна Лешница.

При претресот биле пронајдени и одземени за вештачење околу 13 илјади евра во апоени од 50 и 20 евра, 250 швајцарски франци, 40 кувајтски динари, поради основи на сомнение дека се фалсификувани, обрасци за дозволи за престој во Швајцарија, заштитни маркички за фалсификување на пари, хартија за фалсификување на пари и други документи.

Б.Џ. бил лишен од слобода и по целосно расчистување и документирање на случајот против него ќе биде поднесена пријава по член 268 од Кривичниот законик „фалсификување пари“.

Коронавирус