петок, 30. октомври 2020. Вести денес: 132
home Хроника

ФОТО: Огромен арсенал оружје пронајден во струшко – Запленети гранати, РПГ проектили и куршуми

ФОТО: Огромен арсенал оружје пронајден во струшко – Запленети гранати, РПГ проектили и куршуми

Полицијата вчера по оперативни сознанија пронајде 138 гранати за рачен фрлач на гранати, 41 метални сандаци со муниција со калибар 7,62 и 12,7 мм, 30 испукувачи РПГ, 130 полнења за гранати, 760 парчиња куршуми со калибар 20мм, информира МВР

Оружјето било пронајдено во нива во близина на патниот правец помеѓу с.Калишта и с.Франгово-Струга.

Известено е Основното јавно обвинителство –Струга и Дирекцијата за заштита и спасување и се преземаат мерки и активности за расчистување на случајот.

Коронавирус