петок, 4. декември 2020. Вести денес: 88
home Хроника

ФОТО: Гори стан во една од трите убавици во Карпош 4

ФОТО: Гори стан во една од трите убавици во Карпош 4

Околу 10.00 часот се запалил стан во една од зградите „близначки“ во населбата Карпош 4.

Според информациите на екипата на „Слободен печат“ од терен станува збор за стан на 16-ти кат, а неофицијално пожарот е предизвикан од плинска боца. Од запалениот стан пожарнирите со крајни маки успеале да го спасат сопственикот кој од терасата барал помош.

Голем дел од станарите се евакуирани од зградата, а пристигната и брза помош, која на возмирените станари им пружа соодветна медицинска нега.

Во зградата, поточно во станот на поткровјето се пробиваат 3 противпожарни екипи. Нивната бројност од минута во минута се зголемува, поради сложената пристапност на зградата, а на помош е повикана и екипа од базата во „Автокоманда“ од каде пристигна возило со високи скали за да може да се интервенира со шмрк доколку е потребно.

Коронавирус