сабота, 21. мај 2022. Вести денес: 79
home Хроника

Едно лице загина во сообраќајка во Скопје, санкционирани 54 возачи

Едно лице загина во сообраќајка во Скопје, санкционирани 54 возачи

Едно лице загинало во една од вкупно две сообраќајки што се случиле изминатите 24 часа на подрачјето на Град Скопје. Во другата сообраќајка полесно е повредено едно лице.

Според дневниот извештај на СВР Скопје, изминатото деноноќие се санкционирани 54 возачи кои возеле побрзо од дозволеното, а од сообраќај се исклучени 21 возач пред да се стекнат со правото на управување моторно возило и шест возачи почетници. Сообраќајната полиција исклучила од сообраќај и 15 нерегистрирани возила и едно технички неисправно возило.

За користење мобилен телефон сакционирани се 32 возачи, а за неносење сигурносен појас 17 возачи. Санкционирани се и осум возачи за неправилно престројување, како и тројца возачи кои не дале првенство на минување на пешаци на обележан пешачки премин. Евидентирани се и тројца возачи на мотор, мопед или мотоцикл поради тоа што не носеле заштитен шлем.

Од СВР Скопје информираат дека денеска ќе се реализираат едукативни работилници во СУГС „Сарај“, а во текот на вчерашниот ден во Кисела Вода е спроведена сообраќајна поука за граѓани кои направиле различни прекршоци во својство на возачи.

Коронавирус