сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 0
home Хроника

Едно лице потешко повредено во сообраќајка во Скопје

Едно лице потешко повредено во сообраќајка во Скопје

Возач на патничко моторно возило бил тешко повреден во една од вкупно 12 сообраќајни незгоди што се случиле вчера. Во седум сообраќајки со полесни повреди се здобиле осум лица, а во четири била причинета материјална штета.

Од СВР Скопје информираат дека вчера сообраќајната полиција санкционирала 19 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, а од сообраќај исклучила двајца возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол, двајца возачи пред да се стекнат со право на управување моторно возило и двајца почетници, како и 13 нерегистрирани возила и едно технички неисправно возило.

Санкционирани биле и пет возачи кои поминале на крстосница на црвено светло, осум возачи за неправилно престројување, еден возач за неправилно престигнување, еден возач не дал првенство на минување на возила во зона на крстосница, еден за не носење заштитен шлем, 20 возачи за не носење сигурносен појас, како и 27 возачи кои користеле мобилен телефон за време на управување на моторно возило.

Санкциониран бил и еден пешак кој поминал коловоз вон пешачки премин.

Затекнати биле 108 возила непрописно паркирани, а со помош на  специјалното возило „пајак“, отстранети биле 71 возило.

Коронавирус