понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 165
home Хроника

Еден потешко повреден во осум сообраќајки вчера во Скопје

Еден потешко повреден во осум сообраќајки вчера во Скопје

Возач на мопед бил потешко повреден во една од вкупно осум сообраќајки случени во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во четири сообраќајки полесно биле повредени четири лица, а во три била причинета материјална штета.

Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Триесет и еден возач се движеле со брзина поголема од дозволената, четворица возачи поминале на крстосница на црвено светло, еден не дал првенство на минување на пешаци и еден возач за неправилно престројување.

Од сообраќај биле исклучени тројца возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол, 23 возачи пред да се стекнат со право на управување на моторно возило и тројца возачи почетници, како и 18 нерегистрирани возила. Санкционирани биле и 11 пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин и 10 пешаци кои поминале коловоз на црвено светло. Затекнати биле 100 непрописно паркирани возила.

Со помош на  специјалното возило пајак, отстранети биле 72 возила.

Денеска Одделението за превенција при СВР Скопје во рамките на сообраќајно воспитниот проект „Да ги заштитиме децата во сообраќајот“ ќе реализира едукативна работилница со учениците од второ и четврто одделение во ООУ „Петар Поп Арсов“ кое се наоѓа на подрачјето на општина Карпош.

Денеска ќе се одржи и посебна воспитна мерка – сообраќајна поука, на која ќе присуствуваат граѓани учесници во сообраќајот кои сториле прекршоци по разни основи во својство на пешаци.

Коронавирус