понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 174
home Хроника

Еден потешко и 10 полесно повредени во 15 сообраќајки во Скопје

Еден потешко и 10 полесно повредени во 15 сообраќајки во Скопје

Еден пешак е тешко повреден во една сообраќајна несреќа, а 10 се полесно повредени во пет сообраќајки што се случиле на подрачјето на Скопје во изминатите 24 часа. Во девет сообраќајки е причинета материјална штета.

Со поголема брзина од дозволената возеле 52 возачи, а од сообраќај се исклучени 18 возачи пред да се стекнат со правото за управување со возило, пет возачи почетници и 17 нерегистрирани возила.

На црвено светло на крстосница поминале тројца возачи, а четворица не им дале првенство на минување на пешаци на пешачки премин.

Од страна на сообраќајната полиција издадени се 116 казни за непрописно паркирање, а со специјалното возило „пајак“ подигнати се 81 возило.

Седум возачи на мотор, мопед и мотоцикл не користеле заштитен шлем додека возеле.

Во изминатото деноноќие преземени се мерки и против 15 пешаци кои не ја поминале улицата на обележан пешачки премин, а тројца пешаци поминале улица на црвено светло.

Коронавирус