недела, 11. јуни 2023. Вести денес: 0
home Хроника

Две момчиња тешко повредени откако со мопед на четири тркала удриле во куќа

Две момчиња тешко повредени откако со мопед на четири тркала удриле во куќа

Две момчиња се здобиле со повреди, од кои едното со скршеници во сообраќајна несреќа што синоќа се случила во селото Беловиште, гостиварско.

Тие се возеле на нерегистриран мопед на четири тркала по локален пат и откако возачот С.С.(18) загубил контрола удриле во ѕид од куќа.

Според првичните информации од увидот, возачот немал возачка дозвола, а брзината со која се движел четирициклот не била прилагодена. Од силината на ударот, заедно со совозачот и возилото се превртеле.

Набрзо по несреќата, двајцата биле префлени во гостиварската болница, по што совозачот М.Р. (18) бил задржан, а возачот, С.С. заради тежината на повредите бил префрлен на скопските клиники.

Со овластување на Јавен обвинител, увид извршила полициска екипа, а причините и околностите на несреќата дополнително ќе се утврдуваат.