недела, 26. јуни 2022. Вести денес: 104
home Хроника

Две излетувања од коловоз со вкупно осум повредени

Две излетувања од коловоз со вкупно осум повредени
илустрација

Откако вчера во тетовскиот регион наврнаа неколку сантиметри снег и се појави голомразица на патиштата, се случија и две излетувања од коловозните ленти со вкупно осум повредени лица. Првата незгода се случила околу 18.45 часот во селото Јажинце.

– Патничко моторно возило „фолксфаген голф“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од 36-годишниот Г.Д. од ова село излетало од коловозот. Возачот и тројцата сопатници пренесени се во тетовската Клиничка болница за укажување на лекарска помош. Околу 19 часот и 20 минути на локалниот пат за тетовско „Бањиче“, патничко моторно возило „тико“ со гостиварски регистарски ознаки, што го управувал 22-годишниот тетовец И.Р., а во кое се превезувале уште четири други лица излетало од коловозот. Четворицата повредени пренесени се во тетовската Клиничка болница за укажување на лекарска помош, информира Марјан Јосифоски.

На двете места каде имало сообраќајни незгоди полицијата извршила увид.

Коронавирус