среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Хроника

Двајца мажи повредени по пад во провалија на трим патека во струмичко

Двајца мажи повредени по пад во провалија на трим патека во струмичко

Двајца мажи се повредени по пад во провалија на трим патеката што води од градот кон манастирот „Свети Илија“.

Несреќата се случила доцна попладне вчера, а при падот едниот е полесно повреден, а вториот потешко.

Според очевидци, првиот по падот успеал да се задржи на едно дрво во провалијата на само 4 метри од патеката, а другиот бил во дол длабок 25 метри.

На местото настанот интервенирале две екипи на Противпожарната единица на Струмица, кои успеале да ги извлечат настраданите и да ги транспортираат во болницата во Струмица.

Според информации оттаму потешко повредениот е пренесен на лекување во Клиничкиот центар во Скопје.

На местото на настанот увид извршиле екипи на СВР Струмица и Основното јавно обвинителство.

МИА