петок, 5. август 2022. Вести денес: 159
home Хроника

Дрога и оружје пронајдени кај браќа во Виница

Дрога и оружје пронајдени кај браќа во Виница

СВР Штип поднесе кривична пријава против А.Г.(41) од Виница, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“, „овозможување на употреба на наркотични дроги психотропни супстанци и прекурсори“ и „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи“.

На 14.03.2021, полициски службеници од ОВР Виница извршиле претрес во домот каде престојувал пријавениот, при што биле пронајдени и одземени марихуана, семки од растението канабис, неколку куршуми од различен калибар, испукана чаура и други предмети со остатоци од марихуана.

Исто така, по извршена анализа кај пријавениот и неговиот брат било детектирано присуство на компонента што ја содржи растението канабис.

Коронавирус