петок, 9. декември 2022. Вести денес: 128
home Хроника

Драма на скопска клиника: Ги држел вработените како заложници и се заканувал со нож

Драма на скопска клиника: Ги држел вработените како заложници и се заканувал со нож

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Х.Б.(43) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела “противправно лишување од слобода“, “насилство“ и “загрозување со опасно орудие при тепачка или караница“.

На 13.06.2018 година околу 11:00 часот во Скопје во Комплексот клиники „Мајка Тереза“, на одделението за хематологија, пријавениот им упатувал закани на вработени во клиниката, при што не им дозволувал да ја напуштат просторијата.

Потоа, во ходникот, пријавениот и упатил закани по животот на вработената М.Ѓ.(47) од Скопје, при што со нож се обидел физички да го нападне Б.К. (32)  од Скопје.

Qatar 2022