петок, 7. мај 2021. Вести денес: 0
home Хроника

Доколку направите лажен профил на Инстагрм следува голема казна – гостиварец веќе ја заработи, еве ги деталите

Доколку направите лажен профил на Инстагрм следува голема казна – гостиварец веќе ја заработи, еве ги деталите

Основното јавно обвинителство Гостиварподнесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице за кривично дело – Злоупотреба на лични податоци од член 149 став 1 од Кривичниот законик.

Обвинетиот 26-годишник од Врапчиште, во текот на месец август 2019 година, ги злоупотребил личните податоци на две оштетени лица. Без нивна согласност, тој отворил профили со нивно име на социјалната мрежа Инстаграм и на тие профили ставил лични податоци и фотографии од оштетените, со цел да им наштети на нивните чест и углед.​​

Коронавирус